Propis za restruktiriranje dugova firmi u februaru

Bez autora
Jan 05 2011

Vlada Srbije trebalo bi da do kraja februara usvoji zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju, kojim će se uspostaviti institucionalni okvir za efikasnije pregovaranje preduzeća sa bankama o restrukturiranju njihovih dugovanja.Reč je o zakonu koji treba da uspostavi jedan dodatni pravni okvir za vansudsko sporazumno restrukturiranje dugova privrede prema bankama, ali i drugim poveriocima. Zakon postavlja osnov da se pregovori vode van suda, što je i inače moguće, ali na ovaj način se pravi institucionalni okvir gde bi trebalo da posreduje Privredna komora Srbije.

Propis za restruktiriranje dugova firmi u februaruVlada Srbije trebalo bi da do kraja februara usvoji zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju, kojim  će se uspostaviti institucionalni okvir za efikasnije pregovaranje preduzeća sa bankama o restrukturiranju njihovih dugovanja.

Reč je o zakonu koji treba da uspostavi jedan dodatni pravni okvir za vansudsko sporazumno restrukturiranje dugova privrede prema bankama, ali i drugim poveriocima. Zakon postavlja osnov da se pregovori vode van suda, što je i inače moguće, ali na ovaj način se pravi institucionalni okvir gde bi trebalo da posreduje Privredna komora Srbije. Donošenje ovog zakona biće još jedan korak u rešavanju problema likvidnosti i prezaduženosti firmi u Srbiji.
 
Prema rečima savetnika potpredsednika Vlade za privredni razvoj Luke Andrića, primena ovog  propisa trebalo bi da spreči bankrot i urušavanje biznisa kod preduzeća koja možda imaju perspektivu, odnosno oduzimanje imovine preduzeća kroz prinudno izvršenje.
 
Prema objsšnjenu Andrića, primena ovog zakona u praksi izgledala ovako: PKS obraća se preduzeće, ili bilo koji poverilac, sa predlogom da se mehanizam pregovora pokrene. Za otpočinjanje procesa potrebno je da postoje najmanje dve banke koje će učestvovati u pregovorima, kako bi se izbeglo da se ceo mehanizam upotrebi za neke svrhe za koje nije zamišljen i da se pregovori vode uz posredovanje PKS, koja će doneti poseban akt radi bližeg definisanja cele procedure. Pre otpočinjanja pregovora, stranke se dogovaraju o moratorijumu - zabrani blokade računa i zabrani prinudnog izvršenja protiv imovine dužnika, ograničenog trajanja dok traju pregovori.
 
Cilj je da se spreči urušavanje poslovanja dužnika dok traju razgovori o restrukturiranju dugova.

Ceo sistem je baziran na sistemu dobrovoljnosti, odnosno banke i drugi poverioci potpisuju Sporazum o moratorijumu, jedino ako to žele. Nakon toga, kreće se u pregovore i ako se oni završe uspešno potpisuje se sporazum o restrukturiranju dugova, a u slučaju da propadnu traži se neko drugo  rešenje putem prinudne naplate, stečaja, ili nekog drugog mehanizma.
 
Takođe, planirani su i neki poreski i drugi podsticaji za dužnike i banke koje učestvuju u ovakvom restrukturiranju. Cilj je da se izmeni Zakon koji reguliše poreski postupak i da se omogući odlaganje plaćanja poreskog duga na čak pet godina, umesto na 12 meseci, kako je to sada slučaj, dok bi Narodna banka Srbije, sa druge strane, izmenila svoje propise i omogućila određene podsticaje bankama u pogledu obaveznih rezervacija.
 
U Srbiji izražen problem likvidnosti privrede, velikog povećanja dugovanja i kredita koji se ne servisiraju redovno i da ta situacija zavređuje neku intervenciju  zakonodavstva, o čemu je postignut dogovor i sa Međunarodnim monetarnim fondom.
 
Ovaj sistem namenjen je prvenstveno srednjim i velikim preduzećima, koji imaju velike dugove.
 
Poslednjih meseci značajno je uvećan procenat firmi koje kasne u otplati rata kredita uzetih od poslovnih banaka. Trenutno 14,6 posto preduzeća ne isplaćuje svoje obaveze na vreme. Poslovnim bankama ovo povećanje procenta kašnjenja u plaćanju rata pravi probleme, s obzirom na to da je više od 60 posto njihovih plasmana okrenuto privredi. 

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik